Pomysł na wnętrze
Ideą projektowania pomieszczeń jest skomponowanie wszystkich elementów na nie się składających w spójną, przyjemną dla oka ogół, mieszczącą w sobie wszystkie potrzebne funkcje. Projektant pomieszczeń projektując na przykład łazienkę pracę zaczyna od inwentaryzacji pomieszczenia, w którym będzie ulokowana łazienka. Po dokonaniu pomiarów , a oprócz tego zlokalizowaniu okna i istniejących przyłączy wodno-kanalizacyjnych architekt pomieszczeń przystępuje do prac projektowych, które obejmują w pierwszej kolejności zamiar łazienki w formie rysunku technicznego określającego gdzie wyszukają się kolejne sprzęty, to jest miska ustępowa (często ze stelażem wc), wanna lub/i kabina prysznicowa, umywalka lub umywalki, pralka etc.
Po dokonaniu planu i jego akceptacji projektant podejmuje decyzje odnośnie tego jakie to będą konkretnie sprzęty. Zazwyczaj odbywa się to w porozumieniu z inwestorem, który przedstawia projektantowi budżet, jaki ma do rozporządzenia. Architekt pomieszczeń nie wybiera więc przypadkowych sprzętów, a takie sprecyzowanie budżetu w znaczącej liczbie przypadków znacznie zawęża pole działania. Rynek wyposażenia pomieszczeń jest bowiem bardzo bogaty, a rozbieżność cenowa choćby takiej umywalki czy nawet płytek łazienkowych albo baterii jest bardzo duża.
Stąd również żeby inwestor nie został przytłoczony wysokim kosztorysem złożonym z pięknych obiektów najdroższych kolekcji światowej sławy designerów precyzuje budźet w postaci konkretnych granic inwestycyjnych. Projektant wnętrz w oparciu o ten budźet wybiera wszelkie potrzebne i zawarte w projekcie sprzęty , a dodatkowo płytki łazienkowe, oprawy oświetleniowe, meble łazienkowe i inne elementy, jakie zawarł w swojej koncepcji projektowej. Dobór poszczególnych elementów, które stworzą razem projektowaną łazienkę jest zdecydowanie łatwiejszy po ukończeniu prac projektowych. Jest to też gwarancją efektu przemyślanej całości.
Zobacz również: projektowanie wnętrz.
Komentarze
Prześlij komentarz