Jak prowadzi się badania?
Ponad trzydzieści pięć lat temu powstały pierwsze białka rekombinowane. Produkt ten powstał dzięki inżynierii genetycznej, a następnie zatwierdzony do stosowania w różnych lekach. Ten wyczyn w dużym stopniu wpłyną na całą współczesną medycynę i ukształtował jej obecny kierunek.
Pierwsze białka rekombinowane zostały wykorzystywane do leczenia cukrzycy. Ludzka insulina rekombinowana była pierwszym lekiem tego rodzaju, który został stworzony i wprowadzony do normalnego obrotu.
W teraźniejszych czasach białka te są tak powszechnie stosowane, że wielu lekarzy nie wyobraża bez nich leczenia wielu ważnych chorób. Używa się je między innymi do leczeniach chorób onkologicznych, autoimmunologicznych, neurologicznych, genetycznych, krwi czy infekcji. Proces tworzenia białek rekombinowanych przeprowadzany jest za pomocą metody in vitro, która znacząco wpłynęła na tak szybki rozwój białek rekombinowanych.
Dzięki zastosowaniu in vitro, naukowcy uzyskali pewność, że żadne niepożądane czynniki chorobotwórcze nie dostaną się do białek. Uprzednio próbowano utworzyć te białka za pomocą zwierząt, jedna okazało się to o wiele bardziej niebezpieczne. Największym kłopotem było właśnie przenoszenie różnorakich czynników chorobotwórczych od zwierząt na białka , a dodatkowo zagrożenie związane z wystąpieniem niezgodności biologicznej. Wykorzystanie metody in vitro do tworzenia białek rekombinowanych w znacznym stopniu obniżyło to zagrożenie do minimum. Zmniejszyły się także koszty, gdyż pozyskiwanie białek od zwierząt pochłaniało o wiele więcej środków finansowych, niż używanie metody in vitro.
Sprawdź: Produkcja białek.
Komentarze
Prześlij komentarz